Get Adobe Flash player

Co do misek nepatří

Zbytky od stolu, slupky od salámů, kosti všeho druhu… Tak nějak asi vypadal jídelníček domácích šelem v našich zeměpisných šířkách ještě před pár desetiletími. Dnes je situace jiná a drtivá většina chovatelů už věnuje výživě svých psích i kočičích parťáků podstatně větší pozornost. Někdo může namítnout, že pes nebo kočka jsou přece ,,jen“ zvířata, tak proč si s jejich krmením tolik lámat hlavu? Vždyť v dobách minulých jedli buď to, co odpadlo lidem od stolu, nebo, co si ulovili! Na to lze odpovědět jediné: I náš lidský druh zaznamenal určitý posun, naše děti se už většinou nerodí na poli a později je neposíláme do školy bosé po strništi… Vraťme se ale zpět k samotné zvířecí výživě.
     Pokud chceme, aby se náš pes dožil ve zdraví přiměřeného věku, je naší povinností poskytnout mu odpovídající podmínky, tedy i stravu. Je ale poměrně časté, že i z velké lásky páchají chovatelé zásadní, někdy až fatální chyby ve výživě. Proto se zaměříme zejména na ty potraviny, které by se v miskách našich mazlíčků neměly objevit opravdu nikdy.

Zvíře není kontejner

Zbytky od oběda patří do koše, případně na kompost. Až je ponesete od stolu, obloukem se vyhněte psí i kočičí misce, a to raději i v případě, že na nedojedených talířích převládá maso. Pokud ovšem nejste na drsné dietě, která vám zakazuje kořenit a příliš solit. Právě přemíra soli a koření může nadělat zvířatům v jejich trávicím traktu pěknou paseku. Psovi se sice nepřitíží bezprostředně po konzumaci potravy, ale při častějším podávání se mu s největší pravděpodobností začnou objevovat potíže s trávením,které mohou vyústit až v závažné onemocnění jater, ledvin nebo v záněty análních žláz. Léčba může být dlouhá a drahá a ani tak nemusí být vždy úspěšná. Sůl, respektive její nadužívání může podobně jako u lidí způsobit psovi vysoký krevní tlak. Pozor, sůl ale pes potřebuje k trávení a její potřebné množství obsahují právě vyvážená psí krmiva, ať granule, nebo konzervy.

Čokoláda jako jed

Čokoláda by se na psím (ale ani na kočičím) jídelníčku neměla objevit nikdy, a to ani v podobě malé sladké odměny. Obsahuje totiž alkaloid theobromin, který je podobný kofeinu, a který je nebezpečný nejen pro psy, ale také pro další zvířata. Ta totiž nemají na rozdíl od člověka enzym, který tento alkaloid odbourává. Některým zvířatům pochopitelně sladké chutná, a pokud nebudete opatrní a necháte ležet na dostupném místě třeba celou tabulku hořké čokolády, kterou pes lačně zhltne, může to být velký problém. V takovém případě okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.Velmi záleží samozřejmě na tom, kolik čokolády vaše zvíře snědlo. Pokud máte malého psa velikosti například yorkshirského teriéra nebo čivavy, může se pro něj stát fatální i jeden jediný dílek čokolády. V případě, že už vaše zvíře – ať pes nebo kočka – čokoládu snědlo, vyhledejte pomoc veterináře. Může pomoci jedině vyprázdnění žaludku, navíc jen tehdy, pokud k němu dojde do čtyř hodin od konzumace.