Get Adobe Flash player

První pomoc - otrava

První příznaky otravy se projeví za šest až dvanáct hodin. Jak se projevuje? Pes je žíznivý, stimuluje se jeho centrální nervová soustava, srdeční činnost se zrychluje, krevní tlak a teplota stoupají, cévy v mozkové tkáni se smršťují, sliznice modrají, objevují se dýchací potíže, poruchy hybnosti, k tomu zvracení, průjem, nadměrné močení, případně křeče. To vše může skončit až kómatem a úplným selháním srdeční a dechové činnosti. Někdo může namítnout, že všeho jistě moc škodí, ale když se sem tam pejskovi dá kostička čokolády, nemůže to přece uškodit...

Vyvrátíme vám i tento omyl. Dlouhodobé krmení zvířete čokoládou po malých dávkách může vyvolat například patologické změny vnitřních orgánů, zejména pak ledvin. Právě na jejich selhání může pes po nějaké době zemřít. Vysoký obsah tuku v čokoládě kromě toho vyvolává zánět slinivky břišní. 

Otrava se může projevovat mnoha způsoby. První pomoc spočívá v odstranění jedu z organizmu. Je třeba pamatovat na to, že intoxikované zvíře se může chovat agresivně!

Bylo-li zvíře vystaveno jedu pouze zevně, je na místě důkladné omytí teplou vodou a mýdlem, popřípadě šamponem. Někdy je nutné ostříhání. Kyselinu lze neutralizovat roztokem jedlé sody, louh naředěným octem, čistá voda ale většinou postačí. V případě postižení očí je, po výplachu vodou, vhodná i aplikace očního roztoku Borové vody, Ophtalu či Ophtalmoseptonexu.

Vyvolání zvracení k vyčištění žaludku má smysl do čtyř hodin po pozření toxické látky. Z běžně dostupných přípravků se k tomuto účelu hodí peroxid vodíku (3% kožní roztok) aplikovaný do tlamy zvířete v dávce 1-2ml/kg hmotnosti psa či kočky. Nedojde-li ke zvracení, lze po 10 minutách aplikaci opakovat. Zvracení můžeme vyvolat i pomocí hořčice či jedlé sody, podané na jazyk. U psů je možné, v nouzi, docílit zvracení podáním slané vody (1-3lžíce na 0,5l), mýdlové vody, popřípadě tekutého přípravku na mytí nádobí (3 polévkové lžíce na 250ml vody). Získáme-li vzorek zvratků, můžeme jej pak poslat na analýzu.

Ke snížení vstřebávání toxických látek ve střevech dobře slouží živočišné uhlí (=aktivní uhlí). Podává se v roztoku (1g/10ml vody) 3-4xd 2-3dny. K odstranění toxických látek z tlustého střeva lze použít klystýr.