Get Adobe Flash player

Odchov štěňat

Tak jsme se konečně dočkali a máme doma psí mimina. 

Nejdříve jsou to velmi bezbranná, slepá a hluchá stvořeníčka, která jsou zcela závislá na celodenní péči své psí mámy, ale brzy se z nich stanou čilí průzkumníci. Před odchodem do nových domovů je to už velká banda loupežníků.
Po porodu a v prvních dnech života štěňat je hlavním úkolem chovatele vzorná péče o kojící fenku. Pokud vše probíhá bez problémů a fena má dostatek mléka pro všechna štěňátka, jsou první dny téměř bez práce. Samozřejmostí je pravidelné čištění porodní bedny a každodenní vážení štěňat, zda správně přibývají na váze. Zvláště v prvních dvou týdnech po porodu je to významný ukazatel. Platí pravidlo, že štěně by mělo na konci prvního týdne zdvojnásobit svou porodní váhu. U anglických kokršpanělů je váha novorozených štěňat v průměru od 190 g do 320 g, toto plemeno je také poměrně plodné. V průměru to je 6.21 štěňat na jeden vrh. Nejvyšší zaznamenaný počet je 12. U takto početných vrhů musí chovatel štěňata přikrmovat již od prvního dne.
Po porodu sledujeme také celkový zdravotní stav feny. Barvu a množství odcházejících očistků. Nejdříve je výtok hojný, lehce zakrvavělý a postupně světlá, nezapáchá. Sledujeme stav vemínka feny a její celkovou tělesnou kondici rodičky. Při jakémkoliv podezření na zdravotní problém, raději kontaktujeme svého veterinárního lékaře.
Každé štěně po porodu prohlédneme, zda netrpí nějakou fyzickou deformací. Pokud se u štěňat vyskytnou paspárky na zadních končetinách, necháme je nejdéle do tří dnů po narození odstranit veterinárním lékařem.

Narozená štěňata

Narozená štěňata si značím pro rozlišení barevnou mašlí kolem krku. O každém štěněti vedu záznam-pohlaví, porodní váhu, rozložení bílých znaků a barvu mašle. Každý den je ve stejnou dobu vážím a krásně tak mohu pozorovat, zda správně přibývají na váze. Pokud jsou psí mimina spokojená, leží klidně a tiše. Při hladovění hlasitě naříkají a rozlézají se po porodní bedně. Při těchto projevech a nepřibývání na váze je nutné štěňátka začít přikrmovat psím sunarem. Naštěstí dnešní trh už nabízí řadu kvalitních výrobků, které dokážou plnohodnotně nahradit mateřské mléko. 

Čerstvě narozená štěňata nemají ještě vyvinutou termoregulaci, a tak si nedokáží udržet správnou tělesnou teplotu. Částečně je zahřívá fena a šikovné jsou vyhřívané elektrické podložky. První dny používám také termofor naplněný teplou vodou. Jestliže je štěňátkům chladno, tisknou se k sobě do chumlu a nespokojeně naříkají. Fena je zahřívá také svým tělem, není snad milejší pohled než na malá štěňátka spokojeně oddychující v mámině kožichu.
Štěňata rostou neuvěřitelně rychle. 
Důležitým faktorem pro správný vývin a růst štěňat je tedy hygiena chovu, zdravotní péče a v neposlední řadě výživa. Spokojené štěně je čilé a má teplé bříško. Pravidelně saje a spokojeně klidně spí.
Fena většinou až do doby, kdy štěňata začnou přijímat kromě mateřského mléka i jinou stravu, vše po psích miminech uklidí. Pravidelně jim jazykem masíruje bříška a tím podporuje správné vyprazdňování.
V chovu je nezbytné pravidelné odčervování feny i štěňat. Naše štěňátka prvně odčervujeme již ve 14. dnech věku a pak každých 14 dní. Doporučuji to i novým majitelům až do věku 3 měsíců. Následně v 6 měsících a po té celoživotně 2x do roka. V 6. týdnech štěňátka podstoupí také první očkování.
S přikrmováním začínám podle potřeby štěňátek. Záleží na počtu štěňat a na mléčnosti matky. Zpravidla dostanou první příkrm ve 3. týdnu života. Začínáme kašičkami, jemně mletým masem, pak přidávám rýži, těstoviny a maso krájím na větší kousky. Postupně štěňátka navykám na namáčené granulky ve vývaru. Krmím zásadně superprémiovým krmením pro štěňata středních plemen. Je nutné si uvědomit, že kvalitní krmení v prvních týdnech života vytváří nezbytný základ po celý další vývoj psa.
Musím přiznat, že počátky krmení štěňátek je velká zátěž pro nervy chovatele. Představte si vehementní bandu sotva chodících hladových žroutíků, kteří se jeden přes druhého sápou na mňamku. V prvních dnech je kaše všude i přes naše značné úsilí, usměrnit je. Finále se podobá prohrané bitvě. Všude se povalují spokojeně chrnící štěňata s plnými bříšky, to že jsou to psíci lze tedy poznat jen stěží, spíše se jedná o ulepené psí válečky. Kaše je naprosto všude, kde si dokážete představit, na nás, na feně, na podlaze, snad jen lustr unikne zásahu. Takže všechny pěkně otřít vlhkým hadříkem samozřejmě za asistence psí mámy, která je pak rázem po svačince. Umýt podlahu, misky… A za pár hodin to začne nanovo! Tady je nutné držet se poučky VYDRŽET! Opravdu to přejde a zanedlouho se malé chlupaté kuličky naučí spořádaně vylízat misku a skoro se neumazat.
Při odchovu štěňat je také velice důležité, aby měla správnou péči i po psychické stránce. Takzvaná socializace opravdu není jen pouhá fráze. Zjednodušeně si lze představit, že vše s čím se pes během života bude setkávat, je důležité nahrát do jeho „mozečku“ již během prvních pár týdnů a měsíců. Štěně musí získat důvěru v lidi, milovat je. To lze dosáhnou pouze každodenním kontaktem a účastí štěněte na běžných denních aktivitách. Je to velmi náročné na čas i trpělivost chovatele, ale jen tak předáme do rukou nového majitele správně socializované štěně. Pak už je to na něm, zda bude pejska dále rozvíjet. Pokud si půjdete vybírat nové štěně, mějte oči dokořán a vnímejte prostředí a péči, v kterém vyrůstá. Ušetříte si tak mnohé další starosti s asociálním chováním štěňátka.
V šesti týdnech jsou štěňátka prvně očkovaná. Klub anglických kokršpanělů zajišťuje kontrolu vrhu. Štěňata jsou při ní zvážena, je popsáno rozložení bílých znaků, popř. viditelné vady štěňátek, jako je pupeční kýla, vadný skus zubů, nesestouplé varle atd. 
Osm týdnů uteče jako voda a najednou přijde chvíle, kdy se malí medvídci rozcházejí do nových domovů. Pokud je to možné, naplánujte si společný odchod štěňátek. Pokud zůstane některé štěně samo, zbytečně prochází stresem způsobeným ztrátou sourozenců.
Štěňátko od nás odchází 3x odčervené, očkované a nyní už i očipované. S sebou dostane balíček granulek, na které je štěně zvyklé a hračku s máminou vůní. Samozřejmostí je kupní smlouva, chránící obě strany.

Tak hodně štěstí a spoustu lásky !