Get Adobe Flash player

Agama vousatá

 (Pogona Vitticeps)

Agama australská též agama vousatá nebo agama bradatá (Pogona vitticeps) je denní ještěr z čeledi agamovitých. Má žluté, světle hnědé až hnědočervené zbarvení. Dosahuje velikosti až 60 cm. Agama stejně jako hadi svléká svou kůži, svléknutí celé kůže brání trnité výrůstky. Dožívá se 10- 15 let.

Krásný a nenáročný plaz pro začátečníky

 

agama vousatápogona vitticeps adult

Teraristika je fascinující a neobvyklý obor, který láká stále víc chovatelů „běžných“ zvířat. Ten, kdo by chtěl s plazy a obojživelníky začít, však může narazit na problém v základních otázkách – jakého mazlíčka si pořídit, jaké znalosti získat a jaké vybavení nakoupit. Univerzální řešení ale existuje. Je jím agama vousatá.

A proč právě agama vousatá?

Jde o nádherného draka původem z Austrálie. Agama si na člověka snadno zvykne a po čase sama vyhledává kontakt. Je naprosto bezpečná a chovat ji mohou i děti. Navíc je i poměrně nenáročná na chov a při splnění základních pravidel ji začínající chovatel s úspěchem zvládne.

Přednosti agamy vousaté 
  1. Bezpečná
  2. Snadno chovatelná
  3. Snadno množitelná

V dospělosti dosahuje s ocasem délky do 60 cm, váhy okolo 500 g a dožívá se 10 -15 let let. Je všežravec. Pohlavně zralí samci jsou velmi teritoriární, proto v běžném teráriu chováme maximálně jednoho.

 

Agama