Get Adobe Flash player

Chameleon jemenský

Chamaeleo calyptratus

je druh velkého chameleona žijícího v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie. Je typický velmi vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem. Často je chován jako terarijní zvíře. V CITES je zařazen v příloze II.
Samec může dorůst do délky až 65 cm, samice je výrazně menší, do 45 cm celkové délky. Chameleon jemenský má širokou tlamu a nezávisle na sobě pohyblivé oči, hlava nese nápadnou přilbu, která může být u dospělého samce až 8 cm vysoká. Hrdelní hřeben je dobře vyvinutý, tvořený ostnatými šupinami, vysoký jednořadý hřeben má chameleon jemenský také na hřbetě. Tělo je bočně zploštělé a nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené silnými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý.Chamaeleo calyptratus2
Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na náladě mění ze světle citronově zelené do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré. Nerozmnožující se samice a mladí chameleoni mají obvykle jednotnou zelenou barvu se skvrnami v bílé barvě. Rozmnožující se a březí samice jsou velmi temně zelené s modrými a žlutými skvrnami. Výraznost těchto znaků závisí na několika faktorech, mimo jiné na zdraví, náladě a teplotě těla ještěra.
Chameleon jemenský obývá horské a podhorské polopouště na jihu a jihozápadě Arabského poloostrova v oblasti od province Asír s Saúdské Arábii až do Jemenu k okolí města Aden. Zde se vyskytuje se v nadmořských výškách mezi 1200 – 2000 m n. m. Ferální populace, vzniklé únikem či vypuštěním chameleonů chovaných v zajetí, existují na Floridě a na Havajských ostrovech. Je to stromový živočich, žije ve větvích akácií, na sukulentních rostlinách a keřích, nebo i v blízkosti člověka, v alejích, nebo i na kulturních plodinách, jako je kukuřice. Den tráví ve výšce 1 – 3 m nad zemí, nocuje na nejvyšších větvích. Je to samotářské zvíře. Je velice žravý, dlouhým jazykem lapá členovce i drobné obratlovce, jako jsou ještěrky, gekoni, nebo mláďata ptáků. Dospělí chameleoni jemenští přijímají i rostlinnou potravu, požírají zelené listy, květy i plody.

Chamaeleo calyptratusObdobí páření připadá v přírodě na září a říjen. Samec i samice se navzájem odstrašují výstražným zbarvením a nafukováním, samotná kopulace trvá asi 5 minut. Chameleon jemenský je vejcorodý, za 30-45 dní po spáření samice do 20 cm hluboké, vyhrabané jamky, snáší 20-70 vajec.Ty po snesení zahrabe. Mláďata se líhnou za 150-200 dní a ihned po vylíhnutí jsou samostatná.Samice pohlavně dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později.
V zajetí se chameleon jemenský páří celoročně a samice může mít až tři snůšky vajec za rok.

A proč právě chameleon jemenský?

Jde o nádherného ještěra, který si na člověka snadno zvykne. Je naprosto bezpečný a chovat ho mohou i děti. Navíc je i poměrně nenáročný na chov a při splnění základních pravidel ji začínající chovatel s úspěchem zvládne.

Přednosti chameleona jemenského
  1. Bezpečný
  2. Celkem snadno chovatelný
  3. Docela dobře množitelný