Get Adobe Flash player

Chameleon jemenský

Chamaeleo calyptratus

se řadí mezi plazy, tělo má ze stran zploštělé, samci mají vysokou přilbu na hlavě, na patách "ostruhy" a na hřbetě vystouplý hřeben. Vrchní vrstva kůže je přeměněna v šupiny, mají strostlé prsty po dvou a na zadních nohách po třech, oči vyčnívají z hlavy a pohybují se všemi směry nezávisle na sobě, jsou schopni barvoměny již od vylíhnutí, dlouhý stočený ocas slouží též k uchopení a vymrštitelný dlouhý jazyk zajistí získávat potravu i z větší vzdálenosti.

V přírodě se vyskytuje na keřích a stromech ve vlhkých horských a podhorských oblastech Arabského poloostrova. Chameleoni jsou spíše samotáři, ale můžou se chovat i v páru - nikdy 2 samci v jednom teráriu! K jeho chovu nemusíme mít žádné registrační listy.

Velikost, hmotnost, věk

Délka těla samce (s ocasem) může být až 65 cm, samice dosahují velikosti cca 45 cm.
Samec váží 200 - 300 g, dožívá se zhruba 6 let.
Samice váží  50 - 100 g a dožívá se 2 - 3 let, záleží na počtu snůšek.

Potrava

Je všežravý - od hmyzu po myšata, do jídelníčku můžeme zařadit také ovoce, zeleninu, rostliny.

Páření

Samice dospívají přibližně ve 4. měsíci života, v 5 měsích mohou již klást vejce, samci dospívají později. V teráriu se páří průběžně během celého roku. Samice kladou vejce za 20 - 45 dnů po páření, ve snůšce bývá 10 - 70 vajec.

Samice mohou klást vejce i bez páření, tato vejce jsou neoplodněná.

Klasifikace

Říše:

živočichové (Animalia)

Kmen:

strunatci (Chondrata)

Podkmen:

obratlovci (Vertebrata)

Třída:

plazi (Reptilia)

Řád:

šupinatí (Squamata)

Podřád:

ještěři (Sauria)

Čeleď:

chameleonovití (Chamaeleonidae)

Rod:

chameleon (Chamaeleo)

Oči, jazyk, barvoměna

Rychlý pohyb oka umožňuje rozhled všemi směry. Oči se pohybují nazávisle na sobě, každým okem se může chameleon dívat jinam. Obě oči na jeden cíl zaměří pouze před vystřelením na potravu.

Jazyk je stejně dlouhý jako celé tělo chameleona. Je navlečený na výběžku jazylky. Při vymrštění dosáhne jazyk rychlosti 21 km/h, zatažen je za přibližně půl vteřiny. Před vymrštěním chameleon zaměří potravu, pootevře tlamu, namíří a vystřelí.Chamaeleo calyptratus lebka

Kůže obsahuje chromatofoty s barevnými pigmenty, jsou uloženy v kůži napříč a umožňují  zintenzivnění barvy.

Sameček či samička

Dospělého samce poznáme na první pohled - je zde velký rozdíl ve velikosti, pyšní se vysokou přilbou, ocas má více než polovinu délky těla, na zadních nohách má "ostruhy", odlišné je i zbarvení - pestré vzory, barevné proužky. Samice jsou světlezelené.