Get Adobe Flash player

Nemoci

Dehydratace

Pokud je chameleon dehydratovaný má zapadlé oči a polehává. Ihned mu dáme napít - buď pořádně prorosit terárium nebo kapátkem přímo do úst. Jestliže nechce přijímat pití předchozími způsoby, je možné též ponořit chameleona zadní částí těla do vlažné vody (kloakou může též načerpat vodu).

Zácpa

Chameleon je apatycký, nežere, nemusí ani pít...nejdůležitější je napájet vodou pokud sám nepije, aby neměl problémy s ledvinama. Pokud má zácpu, je nafouklý. Ponoříme mu bříško do vlažné vody (max. 3 cm vody u dospělného) na 15 minut, můžeme zkusit podat kapátkem 2 kapky olivového oleje.

Chameleon nežere

Pokud zvíře odmítá potravu zkusíme ho povzbudit roztokem hroznového cukru, který mu vpravíme do úst. Týdenní půst dospělému chameleonovi neuškodí, naopak - pročistí si střeva. Pro příjem potravy je důležitá voda, zvíře odmítající potravu může být tedy dehydratované nebo to může být ovlivněno i nesprávnou teplotou v teráriu.

Zda jsme vše zkontrolovali - je správná teplota, chameleon pije a přesto nežere 14 dnů, začneme s umělým krmením z pinzety.

Jestliže se vám na stavu vašeho chameleona něco nezdá je nejlepší vyhledat veterináře, který vám poradí případně zvíře ihned ošetří!

Špatné svlékání

Častým problémem je špatné svlečení - díky nízké vlhkosti vzduchu se zasuší a na těle mu zůstávají zbytky staré kůže. Zvířeti navlhčíme postižená místa a pinzetou odstraníme zbytky kůže. Jestliže je místo ztvrdlé zvíře ponoříme do vlažné vody na dobu cca 10 min. Kůže změkne a měla by jít stáhnout bez poškození.

Zadržená vejce

Většinou se jedná o vejce příliš mladé samičky nebo o neoplozená vejce, způsobeno to může být několika faktory (např. dehydratace, stres, poranění, neprůchodnost vejcovodů, atd.) Raději ihned navštívíme veterináře, jelikož často tato porucha končí smrtí. Doporučuje se podání vápníku a vitamínu D3 nebo veterinář píchne oxytocin. Další možností je operativní vyjmutí pod narkózou, ale po této operaci už samička nebude moci mít vajíčka.

Infekce

Časté svlékání může signalizovat vnější parazity, kteří jsou vidět pouhým okem - např. roztoči. Na odstranění použijeme antiparazitní přípravky, kterými postříkáme zvíře i terárium. Vnitřní paraziti se projeví např. vychrtlostí, nepřijímáním potravy či průjmem. Vhodné je navštívit veterináře, donést s sebou trus na rozbor. Poté nám poradí jaký druh odčervovacího přípravku zakoupit.

Chameleon může mít i zápal plic, což se projeví ztíženým dýcháním, nechutenstvím a otevřenou tlamou. Většinou leží chameleon na zemi, na břiše a má pootevřenou tlamu. Léčba probíhá antibiotiky.

Poranění

Odřeniny, kousnutí či popáleniny se dobře hojí. Raději poraněné místo vydezinfikujeme, pokud místo hnisá použijeme zásyp s antibiotiky nebo roztok. U samců se objevuje spálená přilba, většinou díky špatnému umístění výhřevného místa nebo špatnou teplotou - samec se pak na žárovku přilepí, aby získal teplo. Snažíme se tedy předejít tomuto poraní tím, že udržujeme teplotní patra a zajistíme žárovku ochranným krytem.

Zlomeniny se hojí samy v celkem krátké době, ale doporučujeme přesto návštěvu veterináře.

Výhřez kloaky

Může být u samice i samce, většinou následkem nevyvážené stravy, kdy zvířata musí intenzivně tlačit. Samci mohou mít ještě výhřez hemipenisu. Obojí se léčí odstraněním nebo zatlačením zpět je-li to možné. V případě těchto problémů nelečíme sami, okamžitě vyhledáme veterináře.

Dna

Důsledkem je selhání ledvin díky dehydrataci nebo podchlazení. Projevuje se otoky na končetinách a otoky kolem páteře. Zmírnit potíže lze podáváním vitamínu A a zavodňováním, bohužel nelze vyléčit.

Odvápnění

Příčinou je nedostatečný přísun vápníku a nedostatek vitamínu D, který pomáhá při vstřebávání ve střevě. Projevuje se zhoršením svalů, oslabuje stisk, zvíře na větvičce nestojí, ale leží břichem, končetiny se mohou začít třást a křiví se. Léčba je jasná - zvýšit přísun vápníku, vitamínu D a pořídit zářivku s UVB složkou, kterou byste ovšem již měli mít před tím, než si chameleona přinesete domů. Ve fázích, kdy se zvířeti již křiví a lámou končetiny se bohužel nedá nic dělat a zvíře zahyne.