Get Adobe Flash player

Terárium

Ubytovat chameleony můžeme do terária, sítěné voliéry nebo volně na kytky po bytě. Nejvhodnější je samozřejmě terárium, kde dokážeme zajistit zvířeti nejlepší podmínky pro chov u nás. Terárium vybíráme především podle snadné obsluhovatelnosti, velikosti a vzhledu, v každém případě se musí dodržet základní podmínky na teplotu, vlhkost a osvětlení.

Velikost teraria

Minimální rozměry terárka pro jednoho chamíka jsou 50x60x60 cm (délka x šířka x výška), čím vyšší tím lepší, jelikož chameleoni si rádi lebedí ve výškách na stromech. Pokud chceme chovat více zvířat v teráriu, min. o třetinu zvětšujeme s každým obyvatelem.

Teplota a osvětlení

Tato zvířata jsou zvyklá vyhřívat se na horních větvích, proto umisťujeme zdroj tepla co nejvíce ke stropu, terárium musíme rozdělit na 3 teplotní části - vyhřívací místo (35 - 45 °C), prostřední část (25 - 30 °C) a dno (20 - 25 °C). V noci vypneme tepelné i světelné zdroje, abychom zajistili přirozený noční pokles teplot.

Každé dospělé zvíře by mělo mít své vyhřívací místo - např. ostrůvek či větev umístěnou pod tepelnou žárovkou. Teplo zajišťujeme speciální UV žárovkou a světlo speciální zářivkou vyzařující UV-B světlo, které ovlivňuje správné vstřebávání a ukládání vápníku u chameleonů a UV-A světlo, které podporuje tvorbu pigmentu v kůži a vyražuje červenou část spektra důležitou také pro růst rostlin v teráriu. Dále pro více světla může přidat i bodové žárovky v ochraném krytu proti spálení zvířat.

Větrání

Důležitá je cirkulace vzduchu, kterou zajistíme horním, dolním či postranním větráním - nejlepší je kombinace více variant.

Vlhkost

Minimálně 1x denně musíme terárium důkladně prorosit, vzdušnou vlhkost pomohou udržovat živé rostliny. Vlhkost v teráriu by měla být 60 - 75%.

Vnitřní prostor - rostliny, větve

Zadní a boční stěny je vhodné polepit pískem, kameny či umělými skalami. Uvnitř terária je důležité umístit dostatečné množství silných větví pro úchop dospělého chameleona, jimiž můžeme vytvořit patra s různou teplotou. Vhodné je mít uvnitř alespoň jednu živou rostlinu, z jejíchž listů mohou chameleoni pít stékající kapičky vody a zároveň nám pomůže udržovat vlhkost. Používáme nejedovaté druhy (např. Ficus, bromélii, břečťan,...).

Stavba domácího terária

Rozhodli jsme se, že si terárium vyrobíme sami, jelikož v obchodě jsme nenašli takové, se kterým bychom byli spokojeni. Sehnali jsme potřebné věci (seznam najdete na konci článku) a pustili se do výroby...

Nechali jsme si nařezat OSB desky na požadované rozměry přišroubovali a slepili k sobě, spáry jsme vyplnili silikonem a nechali zaschnout. Celé terárium jsme zevnitř napenetrovali proti vlhkosti. 

Z polystyrénových desek šířky 5 cm a 2 cm jsme vyrobili pozadí, vydlabali různé cestičky a tvary, další desku jsme natrhali na kousky, které jsme pak lepili silikonem na polystyren a vytvářeli tak ostrůvky a hrboly.

Vše jsme potřeli směsí lepidla na dlaždičky, tónovací okrovou barvou (Primalex) a pískem. Nechali zaschnout a pomocí rozprašovače postříkali znovu penetrací smíchanou s tónavací zelenou barvou (Primalex), odstín si každý určí sám (další terárko máme do barvy oranžové). Štětcem jsme dodělali detaily - jako šmouhy, listy, atd.

Důležité je odvětrání, které jsme vyřešili kovovými mřížkami v dolní části a nahoře přes polovinu stropu, sklo jsme si nechali nařezat a vsadili do lišt kolem celého předního dílu terária.  Dodali jsme patřičné osvětlení a doplňky do vnitřního prostoru a vypustili chameleony.

Seznam potřeb k sestavení terária:

4x OSB desky
50x vrut
1x polystyren. deska 5 cm
3x polystyren. deska 2 cm
1x penetrace
1x lepidlo na dlaždice
1x silikon na polystyren
2x tónovací barvy (Primalex)
2x lišta na sklo
síťky na odvětrávání na míru

Seznam vybavení:

2x lignocel s rašelinou
1x teploměr
1x vlhkoměr
1x zářivka UVB a UVA
1x tepelná žárovka
větvě, živé a umělé rostliny (nejedovaté)

+ na vylepšení opískovaný květináč kolem žárovky

Obrázky stavby terária časem doplním.