Get Adobe Flash player

Oblovka

(Achatina immaculata var. panthera)

Třída: plži (Gastropoda), Řád: plicnatí (Pulmonata), Čeleď: achatinovití (Achatinidae)

výhody: velikost, snadný chov
nevýhody: tvorba slizu, potřeba vlhkosti a čerstvé potravy

Tento druh charakterizuje štíhlá ulita a růžová columella. V dospělosti mají jen kolem 10 cm a patří tedy k menším druhům dostupným v naší republice (viděla jsem jedince oblovky obrovské Achatina achatina kolem 15 cm a prý mohou dorůstat až 20 cm). Podmínky chovu všech druhů Achatin (oblovky) jsou velmi podobné. Rozhodujím faktorem u mě byla velikost v dospělosti. Pokud si koupíme druh v dospělosti velký 20 cm, musíme počítat s větším terariem.
Hlavní, co si musíme uvědomit, když se rozhodneme chovat Achatiny, je o jakou skupinu se jedná. Patří mezi plže, tak jako např. náš hlemýžď zahradní.
Jednou ze základních podmínek chovu je tedy vlhkost. I když krátkodobě přežijí i v suchém prostředí, rozhodně to jejich zdraví neprospívá. Substrát udržujte vlhký a stejně tak i potravu potřebují čerstvou. Nejsou příliš vybíravé. Ze zeleného krmiva můžeme jednoduše posekat trávník, ale oblíbené jsou zejména listy pampelišek. Kupovat jim můžeme např. salát či čínské zelí. Stejně tak lze naklíčit obilí. Kromě zeleného krmiva mají rády i různé ovoce (jablka...) a zeleninu (mrkev...). Není vyloženě nevhodná potravina, ale údajně dokážou poškodit ulitu kyseliny z citrusových plodů.

Důležitou složku potravy musí tvořit sépiová kost nebo jiný zdroj vápníku (např. ulity). Bez nich nebudou šneci schopni správně tvořit ulitu a uhynou.

Rozmnožování Achatin neklade žádné speciální nároky. I pokud ponecháte vajíčka v chovné nádobě s dospělci, většina se jich vylíhne. Případné ztráty vykompenzuje počet vajíček, které jsou schopni splodit (i kolem 200 najednou). Původem jsou to druhy tropických oblastí a vhodné jsou proto teploty přes 20°C.