Get Adobe Flash player

Rady pro chov

Pokud se rozhodnete chovat myšky, měli byste vědět několik rad. V první řadě si nekupujte myš jen jednu, jsou to společenská a hravá zvířatka a samotným by bylo smutno. Takže první rada je: dvě nebo více myšek. Další věc, kterou byste měli mít napaměti, je že samci více zapáchají a více samečků pospolu, by mohlo mezi sebou bojovat. Proto moje druhá rada zní: pořizujte si samičky. Další věcí, která se bude hodit - nekupujte myšky z velkých zverimexů, ale od chovatele, popřípadě od kamarádů. O takových myškách dostanete mnohem více informací, jsou povětšinou zvyklé na ruku a též se vám nestane, že byste si místo samice přinesli samce.

Popis myši

Myši jsou drobní hlodavci z čeledi myšovitých. Jejich nejznámějším zástupcem je kosmopolitně rozšířená myš domácí - na jedné straně důležitý modelový organismus a oblíbené domácí zvířátko, na straně druhé hospodářský škůdce, vysoce nežádoucí nájemník v domě i hospodářských budovách a nepříjmený invazní druh (např. v Austrálii), který dokáže vyděsit k smrti nemalé procento ženské části lidské populace.

Myš domácí (Mus musculus)

dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící druh) se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách. Šlechtěním myši vznikli laboratorní myši bílé formy a dlouhodobá domestikace dala vzniknou přibližně 300 mutacím s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti.

Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Pohybu věnují myšky asi 21% dne, spánku a odpočinku 45%, příjmu krmiva, pití 12%, péči o srst (komfortnímu chování) pak přibližně 16%. Myši jsou maximálně obratní šplhavci a většina také skvěle skáče. Hmotnost se pohybuje od 20 do 90 gramů ( samci jsou těžší), normální teplota těla je 37,1 °C , srdeční frekvence je 480-740 min-1, množství krve je 7,6 % tělesné hmotnosti, počet vrhů za rok 8-12 s počtem 4 - 9 mláďat. Doba březosti je 19 - 21 dní a k opětovnému páření může dojít krátce po porodu.

A proč právě myšky?

Jde o nenáročná zvířátka, která si na člověka snadno zvyknou. Myšky jsou naprosto bezpečné, nekousavé a chovat je mohou i děti. Navíc jsou nenáročné na chov a při splnění základních pravidel ji začínající chovatel s úspěchem zvládne.

Přednosti myšek
  1. Bezpečná
  2. Snadno chovatelná a hravá
  3. Dobře množitelná