Get Adobe Flash player

Myší bydlení

Vaše myšky mohou obývat klec nebo akvárium. Vhodné myší klece najdete v různých zverimexech nebo zoo prodejnách. Pro jednu, dvě myšky by měla být klec asi 40 cm dlouhá, 30 cm široká a 25 cm vysoká. Samozřejmě čím větší, tím lepší. Ale pozor na šířku mezery mezi jednotlivými šprušlemi klece. Nesmí být větší než 7,5 mm. K dostání jsou i speciální umělé klece se spoustou divů, které vaše myš ocení. Akvárium by nemělo být moc hluboké, aby tam dobře proudil vzduch a také, aby se předcházelo onemocnění myší. Z vrchu se ale musí přikrýt krytem, aby z něj myši nevyskočily. Nejlepší je dřevěný rám s drátěným pletivem s malými oky. Nedávejte své myšky do sklenic nebo podobných provizorních příbytků. Upírali byste jim životní prostor. Mně osobně se osvědčilo vypouštět myšáky na stůl, kde mají ruzné prolézačky a úkryty. Byla jsem poučena, že myš neskáče do hloubky a tudíž je nulová šance, že vám ze stolu uteče (mně se to nestalo ani jednou).

Klec/akvárium pro myši by měla být umístěna ve výšce stolu nebo maximálně ve výšce očí, což je pro myši daleko vhodnější než na zemi nebo na skříni. Na podlaze to příliš protahuje, zvířátek si méně všímáme a snáze se uleknou, když se k nim přiblížíme. Dále nesmí být vystaveno prudkému slunci, ale ani přílišné tmě. Normální, trochu tlumené světlo je pro myši nejpříjemnější. Nestavte myší obydlí příliš blízko k topení, nejlépe se cítí při pokojové teplotě a nejzdravější jsou při teplotě 18 až 20 °C.

Čištění

Myš domácí, ať už doma chovaná nebo divoce žijící, patří mezi drobnými živočichy k nejméně odolným, zejména vůči infekčním onemocněním. Je proto velice důležité dbát na čistotu chovu, abyste své bílé a barevné myši ochránili před ochořením. Zápach myší moči je pro pachové vnímání člověka velmi nepříjemný, takže vás už záhy upozorní na vaše povinnosti. Zvykněte si ale na to, abyste klec či akvárium vyčistili vždycky dříve, než začne páchnout. Podle velikosti klece měňte každé dva dny až dvakrát týdně podestýlku. Jednou týdně by jste měli omýt klec i všechno příslušenství dezinfekčním prostředkem. V chovatelských potřebách jsou k dostání takové dezinfekční prostředky, které nejsou pro myš škodlivé. Postačí i trochu sava, pak ale pořádně omýt vodou.

Výbava bytu

Aby Vás nepřešla radost z každodenního styku s vašimi myškami, měli by jste si pořídit praktické příslušenství. Patří sem stabilní, dobře omyvatelná miska (nejlépe kameninová) na krmení a pevně umístěné napájecí zařízení, které nebude padat dolů. Ve zverimexech Vám s výběrem vhodné napáječky poradí. Nejlepší jsou klasické skleněné rourky, na konci zúžené. Jsou buď na přísavku do akvárií nebo na upevnění v kleci. Pitná voda a čisté žrádlo jsou pro zdraví myši obzvláště důležité!!!!

Misky na krmení a vodu

Neměly by se převrátit a měly by se dobře udržovat, čistota je velmi důležitá, nejlépší jsou asi malé kameninové misky, průměr asi tři cm. Vodu lze podávat v misce nebo napáječkou. Oboje je nutné často umývat a měnit vodu, aby se nemnožily bakterie, v letních měsících denně (i v případě misky na žrádlo). Napáječku řádně umývejte, omezíte vzniku řas. Dále můžete koupit jesličky na zelenou potravu a seno, ale není nutností.

Domeček

Myši potřebují bezpečné místo pro svůj spánek a odpočinek. Vhodná je proto například papírová krabička, kterou v případě zničení snadno nahradíte. Nebo můžete koupit menší cihlový květináč, který není tak drahý jako dřevěné domečky, nenasáknou močí a nerozkoušou je. Udělá se z jedné strany díra, aby tam mohli lézt a domeček je hotový. Dřevěný domek se hned znečistí a pokud ho častěji myjete může se vám stát to co mně - že se rozlepí. Spokojenější jsem byla s umělým domkem, který i přes mé počáteční obavy, myšáci nijak výrazně neokusují.

Podestýlka

Spousta lidí používá piliny nebo hobliny, které se vyčištěné prodávají v chovatelských potřebách. Lze použít i hobliny od truhlářů, ale jen čisté a moc nezaprášené, nejlépe z masivního dřeva. Aby se z hoblin použitých jako podestýlka pro myši nešířil zápach, používají někteří chovatelé jako podklad stelivo pro kočky, přinejmenším do rohů ubikace. Stačí tak dva centimetry podestýlky, která však nesmí být nikdy vlhká!!!

Větve, žebříčky, prolézačky

Pevně uchycené větvičky ovocných stromů poslouží jako skvělá prolézačka, lze použít i jiné druhy, ale musí být nejedovaté a bez trnů. Upevněte je tak, aby se větvě různě křížily a zasahovaly do různých koutu jejich klece či akvária. Na některou z nich můžete zavěsit i kus lana nebo postačí tkanička, po kterých budou velice rády šplhat. Na dno ubikace jim nabídněte různé papírové ruličky nebo krabičky, také do klece či akvária můžete zavěsit pár houpaček a hraček pro papoušky, myšky také časem přijdou na to, k čemu jsou určeny. Lze použít i různé textilní míčky zavěšené na provázku nebo plastové trubky určené na rozvody vody, atd. Myši to určitě ocení.

Kolečko na běhání

Velikost na křečka nebo přímo pro myši, to je asi 15 cm. Dají se sehnat i plastová, ale ty moc nedoporučuji. Kdyby se Vám někdy stalo, že kolečko začne nepříjemně vrzat, stačí promazat lehce obyčejným stolním olejem a bude po vrzání.