Get Adobe Flash player

Salón Limet

Jestliže jste se rozhodli pro plemeno dlouhosrstého psa,  jistě jste se  se svým oblíbeným plemenem  setkali v jeho typické standardní podobě s příslušnou úpravou srsti. Ale bohužel jen málokdo si umí představit, kolik práce za tím je. Protože za elegancí, ke které dokonalá srst neodmyslitelně patří, se skrývá důsledná a pravidelná péče jeho majitele a pečlivá práce zkušeného střihače, kterých je opravdu málo. 
Velice často se setkávám s lidmi, kteří si pořídí štěně, aniž by cokoli věděli o péči o jeho srst a o nutnosti takového pejska pravidelně od štěněte stříhat. Řada z těchto majitelů se dokonce domnívá, že pes do příslušné podoby vyroste sám.  Zhruba po půl roce se zoufalí majitelé zplstnatělého psího kamaráda objednají do nejbližšího psího salónu v naději, že domů půjde jejich miláček, jak vystřižený ze žurnálu. Ale bohužel, tomu tak není. Je to jen další mylná představa.  Zpravidla si odvedou velmi krátce oholeného nešťastníka, jehož plemenný původ lze po zásahu "psího holiče" jen těžko odhadnout. Tento model se v řadě salonů nemilosrdně aplikuje na všechny psy. 
.. a proto pár slov pro majitele štěňátek  a dorostenců!!

Máte-li doma malé štěně dlouhosrstého plemene, které vyžaduje pravidelnou péči o srst, začněte hned. Jakmile se u vás psí batole zabydlí ( obvykle stačí pár dní ), začněte ho přivykat na pravidelné česání a kartáčování.  I když je štěně ještě malé a i srsti má zatím pomálu,  pravidelně (není nutné denně, stačí každý druhý či třetí den) opatrně vhodným kartáčem vykartáčujte a hřebenem pročešte jeho kožíšek, byť jen symbolicky.  Štěňátku se toto česání ze začátku ale vůbec líbit nebude, ale ono si zvykne, dřív než si myslíte.
Nenechte se ale odradit jeho nářkem či kousáním. Buďte opatrní, trpěliví a důslední, malé štěně si na česání opravdu brzy zvykne. Zvykáte-li na česání staršího psa, je to mnohem horší pořízení. Mezi 4 – 6 měsícem by mělo vaše štěně také absolvovat první stříhání. Pokud nechcete později mít psa komplet oholeného a rozšířit tím řady "psích skinů"a má-li váš pes vypadat jak jeho plemeni náleží, stříhání příliš neodkládejte. První návštěva salónu bývá většinou jen symbolická, stejně jako její cena. Má-li se později pejsek dobře upravovat je potřeba, aby si zvykal na prostředí salonu, na  stříhací stůl, elektrický strojek a úkony spojené s úpravou.  Do srsti malých štěňat není dobré  předčasně  příliš výrazně zasahovat,  proto jim při první návštěvě jen lehce zkrátíme srst tam kde se později pravidelně stříhá. Nejčastěji na tlapkách, krku, vnitřní straně uší a pod ocasem. Malé teriéry přiměřeně otrimujeme.  Nezkušeným majitelům samozřejmě poradíme jak a čím mají svého pejska mezi návštěvami salonu udržovat, jakou použít kosmetiku, jak koupat, jak často stříhat. Chcete-li mít svého psího přítele vždy dobře upraveného,  měli by vaše návštěvy salonu být pravidelné. Ideální je interval  8 – 12 týdnů podle typu a  kvality srsti a intenzity domácí péče o srst mezi stříháním. Potřebujete-li pomoc či radu jak se postarat o svého čtyřnohého kamaráda, rádi a ochotně vám vyjdeme vstříc.

Volba střihu

Chcete svého  psa nechat upravit, ale nevíte jak. Jaký typ střihu zvolit, co by vám i jemu nejlépe sedělo? Každému psu samozřejmě nejlépe sluší standardní úprava – to znamená úprava srsti, která k danému plemeni patří. Není to úprava nahodilá, vychází z dlouholetého vývoje plemene, typu jeho srsti, jeho společenského zařazení a využití tak, aby odpovídala charakteristice plemene a vyhovovala jeho potřebám. Pokud se naučíte o srst svého psa správně pečovat a necháte-li ji podle potřeby upravovat odpovídajícím způsobem  (tedy tak jak vychází ze standardu),  bude vás jistě těšit, že máte vedle sebe vždy hezkého upraveného psa o jehož plemenné příslušnosti nikdo nezapochybuje. A nejen to, správně udržovaná srst je u řady plemen v důsledku i méně náročná na údržbu než srst oholená strojkem, s čímž se bohužel tak často setkávám.

Než se rozhodnete, jak svého psího kamaráda ostříháte, zvažte co je pro vás důležité

a) dokonalost střihu
b) následná praktická údržba střihu
c) kolik času a prostředků jste pravidelné péči o srst ochotni obětovat.

Aby byla srst vašeho psa  zdravá a dobře udržovaná, nestačí jen návštěva salónu, ale je zapotřebí i dobré domácí péče.  Delší srst je samozřejmě na údržbu náročnější a proto nemáte-li času nazbyt a  raději strávíte na společných procházkách se psem, bude pro vás jistě vhodnější kratší, sportovnější střih. I ten ale může vycházet  ze standardní úpravy plemene. Pokud nejste schopni se sami o srst psa starat, je vhodné volit střih co nejkratší, který však většinou standardu dlouhosrstého psa neodpovídá. Necháte-li například amerického či anglického kokra oholit strojkem, jeho srst pak už těžko doroste v patřičné kvalitě.  Holená srst hrubosrstých plemen zcela ztratí svou kvalitu, zvlní, změkne, prořídne a ztrácí barvu. Při volbě střihu je třeba také zohlednit momentální stav srsti, případně roční dobu (letní a zimní délka střihu).

Základní střihy:

a) standardní – dle standardu plemene
b) standardní sportovní či zkrácený střih – vychází z pravidel standardní úpravy, ale je pro snadnější domácí údržbu zkrácen
c) nestandardní střih - podle vašich představ
d) nestandardní kreativní střih – podle našich představ
e) kompletní ostříhání strojkem

Pokud  s volbou vhodné úpravy  váháte a nemůžete se rozhodnout, rádi vám poradíme a společně zvolíme variantu, která bude pro vašeho psa nejpříhodnější.