Get Adobe Flash player

Nemoci psů

Kdy jít k veterinárnímu lékaři ?

Samozřejmě vždy, ale záleží na tom, jakými potížemi zvíře trpí. Avšak existuje však jedna obecná rada pro nezkušené chovatele, která se dá použít ve většině podobných situací: není dobré čekat s návštěvou ordinace příliš dlouho nebo léčit pomocí "zaručených rad" jiných chovatelů. Onemocnění se vyčkáváním může výrazně zhoršit nebo dospět do neřešitelného stadia. Onemocnění, které by se na začátku dalo poměrně snadno zvládnout, může po týdnu vyčkávání nebo "domácí léčby" dospět do stadia, kdy ho lze zvládnout velmi obtížně (a pro majitele dráž), nebo zanechá trvalé následky (typickým příkladem může být třeba zanedbaná tržná rána nebo zánět zvukovodu).

Sama jsem si prošla se svým mazlem peklem! 
První den: jen se mi Charlinka nezdála, ale řekla jsem si, holka nemáš svůj den, tak odpočívej.
Druhý den: nevyskočila z rozběhu na lavici či postel, zadní nohy se tolik neodrazily od země, říkám si, jsou hrozná vedra, červenec, 35C, asi přehřátí, krátce, ale intenzivně dýchala, říkám si, půjdeš domů, do chladu, to bude dobré.
Třetí den: s prominutím na mě "čuměla jak puk", říkám si, chceš pochovat a ejhle!! byla nějak tvrdá?! nevím, jak jinak to momentálně popsat, takže fofrem k veterináři......................

Diagnóza:  TETANUS

Musím říci, že by se ve mě nikdo krve nedořezal, že to bylo hrozné, a když jsem si přečetla na netu několik informací ohledně tetanu u psů, bylo mi ještě hůř. Možnost přežití minimální. Ale jelikož já přišla k veterináři ještě včas!! A ihned se zahájila léčba, tak se náš stav nezhoršil, takhle už byl hrozný, ale byl stejný. Fenka přežila další noc, srdíčko i plíce to ustály. Každodenní návštěva veterináře, každodenní péče a nekonečné čekání a po pěti dnech bylo řečeno: máte vyhráno, bude to dobré. Ale chce to čas. Ten čas byl celý další měsíc! Ale vyplatilo se.

Jinak veterinář říkal, že téměř všichni majitelé psů přijdou pozdě a potom také tato nemoc končí fatálně, bohužel. Přitom se dá nemoc celkem v začátku poznat, ale není u psů moc častá. U nás na veterině mají tak 2 případy ročně. Ale musela si to vybrat zrovna naše Charley!!

Chcete-li si o tetanu něco víc přečíst, klikněte zde: tetanus