Get Adobe Flash player

Průjem 

Průjmy se objevují v souvislosti s chorobami trávicího ústrojí, reflexně v souvislosti s chorobami jiných orgánů. Jsou také projevem některých infekčních a parazitárních onemocnění. 

1/ špatné trávení vlivem potravy 

Řada problémů může vzniknout v souvislosti s krmivem. Ze strany výrobce může jít o nedodržení receptury, nedodržení technologického postupu. Zajisté všichni výrobci se snaží tuto možnost selhání lidského nebo technologického faktoru vyloučit, avšak nelze ji zcela zamítnout. Další možností narušení krmiva je případné nedodržení skladových podmínek ze strany prodejce. Stejně tak na vycházkách tolik oblíbený hnůj, zapáchající maso a podobně. Nález a pozření podobných pochutin mimo dohled majitele lze později velice obtížně zjišťovat. Do této skupiny patří bohužel i jedy, občas úmyslně či neúmyslně dostupných. Průjem také může způsobit i voda staršího data se zbytky hnijícího krmiva a také zbytky starých poživatin v miskách a podobně. Problém s krmivem však může být i na straně psa, respektivě v tom, že některé krmivo je svým složením nevhodné právě pro určitého psa, zatímco řada dalších ho přijímá bez problémů. Na některou složku krmiva může být totiž pes alergický. Běžně se hovoří o alergiích na hovězí maso, pšeničný lepek, mléčné nekysané produkty a mnoho dalších. Špatné trávení bývá pak příčinou průjmu nejčastěji. Problém je většinou chybou právě stravy, kdy pejsek zbaští těžko stravitelnou stravu (především vařené domácí dobroty) , ale stejně tak může způsobit průjem i třeba přechod na jiné granule než na které je organizmus zvyklý (př. často levné supermarketová krmiva). Dojde k podráždění sliznice střev a následně pak k průjmu. 

2/ Parazitní 

Zde se jedná o parazity, které způsobí dráždění střev. (zde asi nejčastěji tolik známé "Škrkavky"). A však předejít parazitnímu průjmu je poměrně snadné důkladnou prevencí - což je takzvané pravidelné "odčervování". ( Při odčervování tabletkou nutno dohlédnout, aby pejsek někde stranou prášek nevyplivl a skutečně pozřel.) 

3/ Otravy

Trávicí trakt mohou dráždit i chemické sloučeniny nebo jedy. Příznakem otravy je velmi intenzivní průjem, v kterém se mohou objevit až i zbytky krmiva. Při podeření na otravu vyhledejte neprodleně pomoc veterinárního lékaře ! Pokud pejsek pozře otrávenou potravu (často třeba jed na krysy), nenastávají u něj změny bezprostředně po pozření tohoto preparátu, ale až i za několik dní. Pokud však chceme zabránit vstřebání jedu, je nutno zasáhnout ihned. Majitel by měl psovi podat větší množství látek, které jsou schopny pozřený jed na sebe navázat (tzv. živočišné uhlí nebo alespoň mléko) a ihned navštívit veterinárního lékaře, který vyvolá u psa zvracení, provede výplach žaludku. Zácpa Podobně jako u člověka, způsobuje zácpu zpomalení pohybu potravy ve střevech. Důsledkem je pak zadržení stolice v tlustém střevě. Výkaly jsou velmi suché - podobné např. hrudkám hlíny. Pro pejska je zácpa velmi bolestivá. Příznakem je především potíže pejska s vyprazdňováním, výkaly jsou tvrdé, dokonce mohou být až na povrchu pokryté krví. Možnou příčinou je nevhodná strava (nedostatek vlákniny), nedostatek pohybu, věk nebo i cizí předmět ve střevech. Zácpu často způsobí např. hovězí kosti. Vážnějším způsobením zácpy může být "ucpání" střeva cizím tělesem nebo tkzv.diletace střeva. Opět je důležité vyhledat veterináře.