Get Adobe Flash player

Nemoci

Jestli se začnou u agam projevovat zřetelné změny ve vzhledu i chování, tak se může jednat o nějakou nemoc a agamy musí být ošetřeny, proto musíte navštívit zvěrolékaře.

Dehydratace

Pokud je agama dehydrovaná, je v nejtmavším koutě zalezlá a polehává. Ihned ji dáme napít - buď pořádně prorosit terárium nebo kapátkem přímo do úst. Jestliže nechce přijímat pití předchozími způsoby, je možné též ponořit agamu do vlažné vody.

Zácpa

Agama je apatycká, nežere, nemusí ani pít...nejdůležitější je napájet vodou pokud sama nepije, aby neměla problémy s ledvinama. Pokud má zácpu, je nafouklá. Ponoříme ji bříško do vlažné vody na 15 minut, můžeme zkusit podat kapátkem 2 kapky olivového oleje.

Agama nežere

Pokud zvíře odmítá potravu, zkusíme ho povzbudit roztokem hroznového cukru, který mu vpravíme do úst. Týdenní půst dospělé agamě  neuškodí, naopak - pročistí si střeva. Pro příjem potravy je důležitá voda, zvíře odmítající potravu může být tedy dehydrované nebo to může být ovlivněno i nesprávnou teplotou v teráriu. Zda-li jsme vše zkontrolovali - je správná teplota, agama pije a přesto nežere 14 dnů, začneme s umělým krmením z pinzety. Jestliže se vám na stavu vaší agamky něco nezdá, je nejlepší vyhledat veterináře, který vám poradí případně zvíře ihned ošetří!

Špatné svlékání

Častým problémem je špatné svlečení - díky nízké vlhkosti vzduchu se zasuší a na prstech a ocasu jí zůstávají zbytky staré kůže. Zvířeti navlhčíme postižená místa a pinzetou nebo opatrně rukou ve směru šupin odstraníme zbytky kůže. Jestliže je místo ztvrdlé zvíře ponoříme do vlažné vody na dobu cca 10 min. Kůže změkne a měla by jít stáhnout bez poškození. Většinou je špatné svlékání kvůli nedostatečnému  příjmu vitamínu A (podporuje tvorbu nové kůže a zbavovaní se staré kůže). Agamy se svlékají často, dokud nedospějí. Od té doby se svlékají již méně, ale pravidelně. Občas požírají po svlékání kůži, protože obsahuje mnoho minerálních látek.

Odumírání ocasu a odumřelé končetiny

Vznikají na základě nedostatečného prokrvení tkáně. Příčinou může být neúplné svlékání kůže. Když se agama špatně svléká, zůstanou jí především na prstech a ocase viset zbytky kůže. Z toho důvodu se musí ručně napomáhat, když zbytky kůže se sami neoddělí. Pomoc: Postižená místa navlhčíme vodou a opatrně se pokusíme prsty odstranit.
Dojít ke zvěrolékaři: Když nelze zbytky kůže odstranit, kůže je nepřirozená a agamě může upadnout prst nebo kousek ocasu. Postižená tkáň je citlivá a vytváří se zánět. Tento typ zánětu postihuje další živou tkáň, když se proti tomu nic neudělá. Postižený článek musí zvěrolékař co nejdříve amputovat.

Nežravost a hubnutí

Když agama nebude žrát, může to mít několik důvodů. Agamy jsou velcí jedlíci, je tedy v každém případě důležité je krmit každý den, ne však denně jen živým krmivem, stačí každé 2 dny. Mláďata by se měli krmit každý den živým krmivem. Miska s vodou by v teráriu neměla chybět. Stále otevřená tlamička neříká vždy "já mám hlad", ale může to být znamení pro onemocnění tlamy nebo plic.

Zadržená vejce

Většinou se jedná o vejce příliš mladé samičky nebo o neoplozená vejce Způsobeno to může být několika faktory (např. dehydratace, stres, poranění, neprůchodnost vejcovodů, atd.) Raději ihned navštívíme veterináře, jelikož často tato porucha končí smrtí. Doporučuje se podání vápníku a vitamínu D3 nebo veterinář píchne oxytocin. Další možností je operativní vyjmutí pod narkózou, ale po této operaci už samička nebude moci mít vajíčka.

Infekce

Časté svlékání může signalizovat vnější parazity, kteří jsou vidět pouhým okem - např. roztoči. Na odstranění použijeme antiparazitní přípravky, kterými postříkáme zvíře i terárium. Vnitřní paraziti se projeví např. vychrtlostí, nepřijímáním potravy či průjmem. Vhodné je navštívit veterináře, donést s sebou trus na rozbor. Poté nám poradí jaký druh odčervovacího přípravku zakoupit. Agama může mít i zápal plic, což se projeví ztíženým dýcháním, nechutenstvím a otevřenou tlamou. Většinou leží na zemi, na břiše a má pootevřenou tlamu. Léčba probíhá antibiotiky.

Hniloba tlamy

Těžce léčitelná. V tlamě se vytvoří hniloba a hnis. Příznaky: Silné siinění, zarudlá ústní sliznice. Může vzniknout z měkké stravy nebo také poraněním tlamy. Může to být průvodní příznak u poruchy metabolismu.

Poranění

Odřeniny, kousnutí či popáleniny se dobře hojí. Raději poraněné místo vydezinfikujeme, pokud místo hnisá použijeme zásyp s antibiotiky nebo roztok. Zlomeniny se hojí samy v celkem krátké době, ale doporučujeme přesto návštěvu veterináře.

Výhřez kloaky

Může být u samice i samce, většinou následkem nevyvážené stravy, kdy zvířata musí intenzivně tlačit. Samci mohou mít ještě výhřez hemipenisu. Obojí se léčí odstraněním nebo zatlačením zpět je-li to možné. V případě těchto problémů nelečíme sami, okamžitě vyhledáme veterináře.

Dna

Důsledkem je selhání ledvin díky dehydrataci nebo podchlazení. Projevuje se otoky na končetinách a otoky kolem páteře. Zmírnit potíže lze podáváním vitamínu A a zavodňováním, bohužel nelze vyléčit.

Zvracení

Může způsobit zácpa, selhání ledvin nebo otrava. Měli bychom určitě navštívit veterináře.

Průjem

Když trvá více než 2 dny, tak v každém případě musíme navštívit zvěrolékaře, abychom zjistili příčiny.

Křivice

Může vést k zdeformování kostí. Příznaky: Končetiny se začínají třást, zvíře nemůže nadzvednout zadní část trupu, čelist je pokleslá, deformuje se. Příčina: Nedostatek vitamínu D3 a nedostatek vápníku.
Léčba: Zajistit dostatečný příjem vitamínů a tím křivici předcházet. Agamy potřebují dostatečné UV záření.
Máte-li podezření, že zvíře trpí křivicí, navštivte veterináře.

Vnější parazité

Roztoči

Jsou to nepatrní parazité, kteří sají krev. Na kůži je můžeme pozorovat jako malé červené či hnědé tečky. Při napadení musíme navštívit zvěrolékaře, který nám dá vhodné přípravky k ošetření. Opatření: Vyčistit terárium, i jeho vybavení. Příznaky: Agama se velmi často škrábe o zařízení terária.

Klíšťata

V teráriu je malá možnost nebezpečí napadení klíštětem. Ve venkovním teráriu je nebezpečí napadení klíštětem dost velké. Když Vaše agama má klíště, můžeme ho pomocí pinzety opatrně vytočit, nebo navštívit veterináře a poradit se s ním. Léčení: Postižené místo musíme ošetřit vhodnou mastí.

Vnitřní parazité

Různé druhy parazitů mohou způsobit úbytek živin a ztrátu krve, mohou ničit tělové buňky, vylučovat jedovaté látky, blokovat trávící trakt, nebo způsobovat různé záněty a oslabují imunitní systém.

Tasemnice

Mohou způsobovat úbytek živin, ucpání a poruchy funkce střev.

Oblí červi

Žijí v trávícím traktu a pohltí až 40% živin. Dokáží se přesouvat skrz celé tělo a způsobují infekci. Vajíčka těchto parazitů se objevují v trusu agam. Proto je nutná návštěva veterináře.

Škrkavky a hlísti

Žijí v dolním trávícím traktu. Přenášeny většinou znečištěnou vodou. Vyskytují se velmi často, většinou bývají nalezeni v trusu. Příznaky: Krvavý a hlenovitý trus. Časté vyměšování. Ztráta chuti k jídlu. Zvýšení příjmu tekutin. Patrné červi v trusu. Zvíře může být agresivní, nebo neaktivní.